Dřevěné podlahy vnesou do interiéru krásu, přirozenost a hřejivost přírodního materiálu s jeho neopakovatelnou kresbou. Ideální jsou do ložnic či obývacích pokojů, ale obstojí i v koupelnách nebo třeba v domácích wellness se saunou. Tam je pouze třeba volit voděodolné podlahy, a to z tepelně upravených dřevin nebo dřevin exotických, které ve vlhkém prostředí neutrpí újmu. Běžné dřevěné podlaze totiž přílišná vlhkost nesvědčí, způsobuje nabobtnání, vznik povrchových nerovností, začernávání spár a spojů mezi lamelami, ale i růst plísní pod podlahou.
V bodech:
Pravidelný úklid dřevěné podlahy tak provádějte ideálně na sucho, vytírejte ji nejvýš dvakrát týdně, a to dobře vyždímanou jemnou textilií, ideální jsou speciální utěrky z polyesterových a polyamidových vláken, případně mikrovláken. K péči používejte výhradně přípravky na dřevěné podlahy nebo PH neutrální. V případě dřevěných podlah Kährs je ideální čistič Kährs Cleaner. Odmašťovací nebo jiné agresivní prostředky povrch vysoušejí a ničí ochrannou vrstvu laku či oleje.
Pro životnost olejovaných dřevěných podlah je důležité pravidelné ošetření olejem, které zamezí vysušování. Této „povinnosti“ není třeba se obávat, jednoduchý úkon se provádí jednou až dvakrát za rok podle typu podlahy a jejího namáhání. Důležitý je zejména u olejovaných rustikálních dekorů s množstvím prasklin, spár či netmelených suků. První ošetření musí v každém případě proběhnout bezprostředně po pokládce podlahy, aby se zamezilo pronikání nečistot a vody do dřeva. Aplikace oleje zajistí odolnost podlahy, ale také osvěží její barvu i kresbu a zabrání šednutí.
Pro co nejjednodušší práci můžete zvolit např. Saténový olej Kährs v rozprašovači. Nanáší se na čistý suchý povrch podlahy, do kterého se vtírá bavlněným hadříkem nebo suchým mopem. Po hodině se podlaha ve směru vláken vyleští. Plné zatížení podlahy je možné přibližně po pěti hodinách v závislosti na teplotě v interiéru i množství naneseného oleje
Lakované podlahy žádnou speciální pravidelnou údržbu nepotřebují. Pro lepší vzhled a odolnost laku je ale možné je jednou až dvakrát ročně ošetřit speciálním polišem. Zvolit můžete např. vodou ředitelný Kährs Parquet Polish či Bauwerk Parkett Polish.
Více informací o rozdílech mezi lakovanou a olejovanou dřevěnou podlahou si můžete přečíst v článku věnovanému tomuto tématu.
Aby podlaha dobře sloužila, je dobré se při výběru zabývat i tím, jakou má tvrdost. Tu určuje použitá dřevina, povrchová úprava olejem nebo lakem ji neovlivňuje. Do kuchyně, kde je vyšší riziko pádů tvrdých předmětů, ale třeba i do dětského pokoje je vhodnější volit dřevinu od střední tvrdosti výše. Pokud přece jen dojde při běžném provozu k drobné nehodě, není třeba se děsit.
Kvalitní lakovaný povrch ustojí vylitou vodu, víno i olej, které z něj snadno setřete. Na olejované podlaze mohou sice zůstat skvrny, ale lokální oprava je snadná. K tomuto účelu nabízejí výrobci i opravné vosky a tmely. Opravné sady Kährs Repair Kit jsou k dispozici pro olejované i lakované podlahy a obsahují různé barvy vosků, ze kterých je možné namíchat potřebnou barvu. Vosk zaplní škrábance, drobné prohlubně či poškozenou nášlapnou vrstvu u dýhovaných podlah a opravný lak, resp. olej ošetřené místo uzavře. Kährs tmely, které pomohou opravit poškození většího rozsahu, jsou rovněž dostupné v různých barvách podle dekoru podlahy.
K opravě skutečně kosmetických poškození jen na povrchové vrstvě laku pak slouží retuše Kährs Touch up – opravný lak, který vypadá a také se aplikuje jako lak na nehty. Naopak značné poškození vyřeší pouze výměna lamely. Tato práce ale vyžaduje obrovskou přesnost a je úkolem pro velmi zkušené podlaháře. U některých produktů lze jednotlivé lamely zpětně dokoupit, není to ale běžné a tato možnost neplatí pro všechny typy podlah.
Pro každý případ je tak dobré schovat si pár lamel už při pokládce podlahy. Jakékoli poškození dřevěné podlahy je nicméně vždy vhodné opravit dostupnými prostředky co nejrychleji, a to nejen kvůli vzhledu, ale zejména proto, aby se do něj nedostaly nečistoty a vlhkost. Životnost kvalitních dřevěných krytin se při správné péči počítá i na desítky let, je tak zbytečné, aby se kvůli drobným poškozením krátila.
Vinylové podlahy jsou v současné době jedním z nejoblíbenějších typů podlah, díky své odolnosti, snadné údržbě a atraktivnímu vzhledu. Pokud se rozhodujete pro tento typ podlahy, můžete se setkat s mnoha různými typy a materiály. Následující průvodce vám pomůže vybrat tu správnou vinylovou podlahu pro vaši místnost.
Podlahové topení se stává čím dál tím oblíbenějším způsobem vytápění domácností. Nabízí komfortní a rovnoměrné vytápění a zároveň snižuje prašnost v ovzduší. Při výběru podlahy na podlahové topení je však nutné dbát na specifické vlastnosti materiálů. Ne každá podlaha je pro tento typ vytápění vhodná.
Penetrace podlahy je důležitým krokem před pokládkou finální krytiny, ať už se jedná o dlažbu, plovoucí podlahu, koberec nebo samonivelační stěrku. Penetrační nátěr zpevňuje povrch, snižuje jeho nasákavost a zajišťuje lepší přilnavost lepidla či stěrky. Díky penetraci se tak minimalizuje riziko praskání, odlupování a dalších problémů s finální krytinou.